Máté Gábor: Szétszórt elmék
Egy újabb gyöngyszemre akadtam, amelyet kötelező olvasmányként adnék mindenki kezébe.
Dr. Máté Gábor 1944-ben született Budapesten, családjával 1957-ben vándorolt ki Kanadába. Célkitűzése, hogy felhívja a figyelmet a betegségek tágabb összefüggéseire. Ő maga is és gyermekei is figyelemhiány zavarosok, ezért is tud hitelesen beszélni a témáról.
Alapvetően az ADHD-s gyerekek és felnőttek miatt kezdtem el olvasni, de ez a könyv sokkal több ennél.
A figyelemzavar sok mindenkinél jelen van, még ha nem is tud róla az illető. Az okainak a feltárása pedig közelebb visz a megoldáshoz.
Máté Gábor a könyvében a következő kérdésekre keresi a választ: Népbetegség a figyelemhiány zavar és a hiperaktivitás? Vagy csak a gyerekek szenvednek tőle? Honnan ered, és hogyan gyógyítható?
Néhány részlet a könyvből:
„… az emberek tévedhetetlen ösztönnel találják meg maguknak azt a párt, akinek a tudattalan szorongási szintje éppen olyan, mint az övék, aki tükrözi a működési zavaraikat, és aki minden feldolgozatlan érzelmi fájdalmukat a felszínre tudja hívni.”
„Igazak vagy sem, a figyelemhiány zavar és egyéb problémák szigorúan genetikai magyarázatainak is megvan a maguk bája. Könnyen érthetők, társadalmilag konzervatívak és pszichológiailag megnyugtatók. Nem vetnek fel kényelmetlen kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy a társadalom és a kultúra vajon miként rombolja tagjainak egészségi állapotát, sem arról, hogy vajon az ember családi élete milyen hatással van fiziológiai és érzelmi berendezkedésére.”
„A gyermek agyfejlődésére óriási hatást gyakorol az a csalási környezet, amelyben élete első néhány évét tölti. Nyilvánvaló, hogy az agy/elme problémái, így a figyelemhiány zavar is sokkal nagyobb valószínűséggel fejlődik ki olyan családoknál, amelyekben a szülők maguk is viselkedészavarral vagy pszichológiai problémákkal élnek.”
„Akárcsak a hiperérzékeny műszerek, az érzékeny gyermekek a környezetük pillanatnyi érzelmi változásait is észlelik és rögzítik. Ez nem választás kérdése; az idegrendszerük sajátosságából fakad. Olyan ez, mintha minden irányba láthatatlan antennáik meredeznének, amellyel a környezetükben jelentkező pszichikai jelenségeket felveszik és a testükbe vezetik.”
Ajánlom mindenkinek ezt a nagyszerű könyvet.
Tánczos Lívia