Nagyanyámnál nevelkedtem az Arkansas állambeli Stamps-ben. Meghatározó élményem abból az időből az, ahogyan akkor viselkedett, ha megrögzött sopánkodó lépte át boltja küszöbét. Valahányszor ilyen panaszos természetű vevő közelgett, nagyanyám sokatmondó hangsúllyal beszólított:

-Gyere csak, kicsikém, gyere gyorsan!

Természetesen habozás nélkül engedelmeskedtem.

Nagyanyám megkérdezte a vásárlót:

-Hogy s mint, Thomas szomszéd?

-Nem valami jól – hangzott a válasz, és határozott sopánkodás csendült ki belőle. – Ma nem valami jól, Henderson mama. Tudja, ez a hőség. Ki nem állhatom ezt a fülledt meleget. Hű, mennyire utálom! A nyelvem kilóg. Elpusztulok ettől a hőségtől.

Nagymami csak állt rendíthetetlen nyugalommal, karját keresztbe fonta, és halkan sóhajtott:

-Aj-jaj-jaj!

Máskor a sopánkodó így nyöszörgött:

-Gyűlölöm a szántást! Az a komisz föld nem akar engedni, az öszvéreim meg fabatkát sem érnek. Nem hallgatnak a jó szóra. Megőrülök. Nem jutok egyről a kettőre. Kezem-lábam feltört, szemem-szám tele porral. Undorító egy munka!

Nagyanyám pedig keresztbe font karral, bölcs nyugalommal ismét felsóhajtott:

-Aj-jaj-jaj! – aztán rám nézett, és bólintott.

Mihelyt a sopánkodó kitette a lábát az üzletből, Nagymami maga elé állított, és elmondta, amit már legalább ezerszer, legalábbis nekem úgy tűnt:

-Hallottad, kicsim, hogy panaszkodott. Ezésez szomszéd vagy Jajnekem szomszédasszony? Hallottad?

Ilyenkor bólintottam.

-Szerte a világon sokan hajtották álomra múlt éjjel a fejüket – folytatta Nagymami -, akik soha többé nem ébrednek fel. Nem látják többé a napvilágot, ágyuk ravatal lett, takarójuk szemfedél. Azok a szerencsétlen flótások bármit odaadnának, bármit a világon, csak öt percig élvezhessék azt a pocsék időt vagy tíz percig foghassák az eke szarvát, ami miatt az az ember annyira morog. Hát vigyázz a panaszkodással, kicsim! Ha valamit nem szeretsz, változtass rajta! Ha változtatni nem tudsz, változtass azon, ahogy gondolkodsz róla! Csak ne panaszkodj!

Azt mondják, az ember életében ritkák a tanulásra fogékony pillanatok. Úgy tűnik, Nagymami három- és tizenhárom éves korom között minden ilyen pillanatomat megragadta. A sopánkodás nemcsak méltatlan, de veszélyes is lehet. Felhívhatja a gonosztevők figyelmét, hogy áldozat van a közelben.

Maya Angelou

Add meg a lenti űrlapon az adataidat és elküldöm Neked a
"23 ok, amiért nem vagy sikeres" e-könyvemet!

Ebook

Vezetéknév:*
Keresztnév:*
E-mail cím:*
Elolvastam és megértettem az adatvédelmi szabályzatot:*

 

Tánczos Lívia

Tánczos Lívia gondolkodásmód-tanácsadó, reflexológus, önismereti tréner és előadó vagyok, a SikerÚtja-rendszer megalkotója és oktatója, valamint A SikerÚtja titkos lépései, A Főnixmadár újjászületése, a Használd az elméd! és Az idő nem vár című könyvek szerzője.

A Főnixmadár újjászületése - Úton önmagunk felé
- a könyv

A Főnixmadár olyan, mint egy Lélekmadár, akinek hihetetlen belső ereje van és bármikor képes önmagát újjáépíteni,
bármilyen nagyot is üt az élet.

Részletek és a könyv megrendelése

A SikerÚtja titkos lépései
- a könyv

A SikerÚtja rendszer, amelyet a könyv bemutat, életeket változtathat meg.

A könyv nem egy egyszerű útmutató, hanem különböző technikák, módszerek és ötletek egyedülálló szintézise.

Neked szól a könyv, ha úgy érzed valami nem stimmel az életeddel.

Részletek és a könyv megrendelése

Rólam mondták

„Tánczos Lívia könyve, A SikerÚtja titkos lépései nem egy egyszerű útmutató. Olyan dolgokat ír le, amik mindenkinek fontosak és irányadóak lehetnek, ugyanakkor ráébreszti az embert arra is, mennyi mindenben lehet és kell is még fejlődnie. De nem csak 'megmondja a tutit', hanem kézen fogva, támogatva végigvezet az úton, amit mindenkinek magának kell bejárnia, legyen főállású anya vagy akár egy jól menő vállalkozás tulajdonosa. Elvezet egy útkereszteződéshez, megmutatja a lehetséges utakat, azok következményeit, de aztán otthagy, hogy magad hozd meg a döntést és járd végig a választott ösvényt. Lívia hatalmas mennyiségű tudást és élettapasztalatot ad át, amit képes volt könnyen érthetővé és jól követhető rendszerré formálni. Ha valaki valóban meg akarja változtatni az életét, íme, itt a segítség, hogyan is lehet.”

Szabó Eszter, pszichológus